Pzt - Cmt 8.00 - 18.00

Maltepe Mah. Eski Çırpıcı Yolu Merter Meridyen İş Mrkz. No:1/136-138 İSTANBUL

+90 (532) 511 13 73

İş Güvenliği Uzmanları Büyük Risk Altında

İş Güvenliği Uzmanları Büyük Risk Altında

İş Güvenliği Uzmanları Büyük Risk Altında

Kuzey İstanbul OSGB

Editör

27.04.2019

Daha önce de sınırlı kapsamıyla yaşamımızda olmasına rağmen, 6331 sayılı yasayla, 2013 yılı itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı, iş dünyasının önemli bir parçası haline geldi.

Yeni yasayla işverenlere zorunluluklar ve yükümlülükler getirilirken, İSG hizmeti verilebilmesi için de, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin iştigal edeceği bir meslek sınıfının oluşumu gerçekleşti. Bu meslek, medyamızda hızla parlatıldı, ciddi kazançlar elde edileceği vurgusu yapıldı. Çünkü piyasanın ihtiyacını karşılayabilecek sayıda uzman yoktu. Şartları tutan birçok insan bu mesleği yapabilmek için gerekli uzmanlık belgesini almanın derdine düştü ve aldı. Halen de uzmanlık belgesine sahip olmak için adeta hücum devam ediyor.


Konuyla ilgisi ve bilgisi olan veya olmayan kişilerce Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) kuruldu ve hızla çoğalmaya devam ediyor. Çünkü iş alanı bakir, umulan kazanç tatlı görülmektedir.


Ancak, piyasada yer kapma hırsı, konunun henüz yeni ve uygulamaların ne şekilde olduğu/olacağı net olmadığından ve bilgi eksikliğinden, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin çok sıkıntılı durumlara düşebileceği, yapılan işin ciddi riskleri olduğu şimdilik göz ardı edilmektedir. Hal böyleyken, yakın bir gelecekte görevini ve yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeyen uzman ve hekimlerin başlarına gelecek hukuki ve adli sıkıntıları hep beraber göreceğimizden şüphem yoktur. Çünkü işyerlerinde yaşanacak her türlü iş kazası ve meslek hastalığında öncelikli olarak, iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin çalışmalarının mercek altına alınacağı, hatta bazen işverenden daha sorumlu hale geleceği, hukuki ve adli durumlarla karşılaşacağı birçok uzman arkadaşımız tarafından ya bilinmiyor, ya da hafife alınıyor. Fakat iş kazalarında Dünya’da 3. Avrupa’da 1. olduğumuz düşünülürse, bu kadar çok iş kazasının yaşandığı ülkemizde, bu konunun hafife alınmasının öncelikle uzman arkadaşlarımızın başını yakacağını ve bu sorunla çok sık karşılaşacağımızı tahmin etmek zor olmasa gerek.